Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

HozzászólásSzerző: Kicsivihar » 2012.10.15. 13:04

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. Évekkel ezelőtt volt egy társas akváriumom, és most úgy döntöttem, hogy ismét csinálok egy 30-40 liter körüli akváriumot. Növényekkel, garnélákkal, és ha megoldható, néhány hallal. A halakat azért sem bánnám, mert nem szeretnék túl nagy szaporulatot a garnéláknál.
De 2 napja azon vacakolok, hogy egyáltalán milyen akváriumot válasszak? Nagyon sokféle fajta van, amiket szettben lehet kapni (Aquael Shrimp Set 30, Eheim AquaStyle 35, Wave Box 40, Aquatic Nature Aquarium COCOON 6, Sera Biotop Nano Cube 60) de bármelyik is kerül szóba különböző fórumokon, előbb-utóbb mindig kiderül, hogy a berendezéseket cserélni kell, mert vagy nem elég erős a világítás, vagy gyenge a szűrő, stb.
Érdemes egyáltalán előre összeállítottat venni? Vagy jobban járok, ha magam válogatom össze? A másik pedig, hogy ezeknek a nano akváriumoknak a sarokrésze (általában) hajlított üveg. Ennek csak esztétikai szerepe van?
Előre is köszönöm a segítséget. Biztos lesznek még kérdéseim, de igyekszem magam az egész fórumon átrágni, hogy ne kelljen sok potya kérdést föltennem ;)
Kicsivihar
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.10.14. 22:10

Re: Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

HozzászólásSzerző: Nya » 2012.10.15. 15:12

Szia!
Szerintem jobban és olcsóbban kijössz,ha magad válogatod össze a dolgokat,és nem utána kell agyalnod,hogy most mi nem jó éppen,a hajlított üveg,meg csak dizájn,semmi szerepe sincsen.
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

HozzászólásSzerző: Kicsivihar » 2012.10.15. 15:15

Köszi a gyors választ! ;) Azt jól gondolom ugye, hogy jobb, ha a garnélás akinak az alapterülete nagyobb, mint a magassága?
Kicsivihar
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.10.14. 22:10

Re: Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.10.15. 16:01

Kicsivihar írta:Köszi a gyors választ! ;) Azt jól gondolom ugye, hogy jobb, ha a garnélás akinak az alapterülete nagyobb, mint a magassága?


Szia,

Területet nem túl könnyű magassággal összehasonlítani, de igen, a túl magas akvárium nem kifejezetten előnyös (több megvilágítás kell, illetve a garnélák többnyire nem úsznak, hanem az aljazaton/tereptárgyakon matatnak)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

HozzászólásSzerző: Kicsivihar » 2012.10.15. 20:36

Azt hiszem az akvárium megvan. 2 oldalon is árulják, csak más kiegészítőkkel.
http://www.aquadepo.hu/product_info.php ... er-p-10011
http://www.akvariumplus.hu/webshop/prod ... t-39l-3647

Lehetőség van más felszereltséggel is megrendelni, ezeket szeretném most kiválasztani.
Fűtés: van itthon egy Aquael comfort zone 25w-os fűtőm. Mondjuk ez 10-25 liter közötti akihoz való, de a lakásunkban a hőmérséklet soha nem megy 20-21 fok alá. Vagy inkább vegyek nagyobbat?
Szűrés: szintén van itthon egy Aquael fan mikro Plus belső szűrőm is, de azt hiszem ezt le kellene cserélni. Több helyen is írták, hogy "szűrésből sosem elég" és volt, aki egy 40 literes akihoz Tetratec EX 400 külső szűrőt használt. Aquael fan1-et is láttam több helyen.
Világítás: na arról egyelőre fogalmam sincs :?
Kicsivihar
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.10.14. 22:10

Re: Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.10.15. 21:29

Szerintem méretet úgy válassz, hogy vedd meg a legnagyobbat, ami elfér, és amit megtehetsz. Kivéve ha több féle garnélát kívánsz tartani, mert akkor ugyebár érdemes több, kisebb akváriumot beszerezni. Egyébként egy 25W-os fűtő elég 50L-es akváriumig is (persze csak ha nincs túl nagy hőmérséklet különbség), csak lassan fogja felfűteni. A teljesítményénél fontosabb, hogy automata legyen, nehogy valami baleset legyen.
Szűrésnél érdemes inkább a szűrőtérfogatra figyelni, mint a vízforgatásra. A garnélák egyébként sem szeretik a túl erős vízáramlást. Az akasztós szűrők ilyen tekintetben elég jók, mert "plusz" szűrőanyagot tudsz beletenni a szivattyú és a szűrőkártya közé, általában állítható a vízhozamuk is, ráadásul nem foglalnak helyet az akváriumban.
Világításnál nem szoktak túl erőset ajánlani, fénycsövek esetében literenként 0,3-0,6W-ot használnak legtöbben garnéláknál. Ledeknél esélytelen a Wattot nézni, így ott a lumen érték számít, ami literenként kb 15-30 lm. Nálam viszont 9l vízre van 8W, 450lm világítás, ami "jóval" az átlag fölött van, mégsem vettem észre semmi káros hatást eddig a lakókon.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Én is belevágok...de minden kezdet olyan nehéz!

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.18. 17:10

Lehet kapni nem szettben ezt az akvárium típust ha ez tetszik neked. Van akinek tetszik van akit zavar a hajlított él .Érdemes élőben megnézni rád hogy hat .Kicsivel könnyebb takarítani a hajlított éleknél az akváriumot.

Növényeken lesz a hangsúly vagy inkább a halakon garnélákon? Ha 60 cm hosszú akváriumot választanál kB 50-60 liter ahhoz könnyen tudsz T5 ős bútor világítást használni .Igaz ehhez már lehet nem elég erős a bútor amire tervezed felrakni. Egy jobb minőségű Osram vagy Philips fénycső 60 cm es lámpához 1350 lument ad le 14 w ra.

Szűrés a legjobb a gyári ,legolcsóbb a barkás. Szerintem a legjobb egy zárt külső szűrő .Praktikus és hatékony nagy szűrő felület és nem foglalja el az akvárium látványát .
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com


Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég